יום חמישי, 4 בספטמבר 2014

הסיפור המוזר שהחל בתמונתה של יעל אבקסיס

יעל אבקסיס (Yael Abecassis) 
התמונה שנשלחה להחליף את התמונה הלא מוצלחת. 
קרדיט דודי חסון ברישיון cc-by-sa-3.0
הסיפור המוזר שהחל בתמונתה של יעל אבקסיס והסתיים בהעלאת שפע דיוני מחיקה של תמונות שונות בוויקישיתוף ומסתיים בג'יימס קמרון
יום אחד בחודש אוקטובר 2013 הוסיף עורך אנונימי תמונה של יעל אבקסיס לערך אודותיה בוויקיפדיה העברית. התמונה צולמה בשנת 2012 באירוע פתיחת פסטיבל הקולנוע ירושלים. הבעיה בתמונה הייתה שהיא צולמה ללא ידיעתה, והיא לא הייתה מהתמונות המחמיאות ביותר. האנונימי הוסיף את התמונה לערך על יעל אבקסיס הקיים בעוד 8 ויקיפדיות. ביולי 2014 פנתה הסוכנת של יעל אבקסיס עם תמונה תחליפית לויקיפדיה:OTRS להחלפת התמונה בוויקיפדיות השונות. אני שמחתי מאד למשלוח התמונה הזאת העליתי את התמונה לוויקישיתוף והחלפתי את התמונה בכל הוויקיפדיות. בוויקיפדיה העברית הרשיתי לעצמי לכתוב את תקציר העריכה הבא: לכל אישה ובמיוחד לאשה כה יפה מגיע תמונה מחמיאה. 14 דקות לאחר מכן שוחזרתי על ידי עורך אחר עם טענה בתקציר העריכה "נייטרליות - גם בתמונות. תמונה שמשקפת אותה באירוע רשמי נייטרלית עשרת מונים מתמונה "מדגמנת". כמו שהטקסט אמור להיות נייטרלי ולא "מחמיא" כך התמונה". מאד הופתעתי מהשחזור הזה ומיד שחזרתי עם תקציר העריכה "סליחה?", ובמקביל העליתי דיון בנושא בדף השיחה:יעל אבקסיס עם הכותרת "התמונה של יעל אבקסיס". בדיון הקצר שהתקיים שם, הייתה תמיכה של כל המשתתפים האחרים (למעט המשחזר) בהחלפת התמונה. 
התמנה הנוספת שנשלחה.
 קרדיט דודי חסון ברישיון cc-by-sa-3.0

במיוחד אהבתי את תגובתה של צביה שכתבה: "וואו, אחד הדיונים ההזויים שנתקלתי בהם. Mr. x, אתה ממשטרת האמת והצדק? למה תמונה גרועה יותר מהמציאות טובה יותר מתמונה טובה יותר מהמציאות? אנשים השתגעו." בעקבות הבקשות בדף השיחה של הערך פניתי לסוכנת של יעל וביקשתי תמונה נוספת שלה, זאת התמונה הנמצאת היום בערך.
שמחה ומאושרת בהצלחתי, החלטתי שצריך למחוק לגמרי את התמונה הלא מוצלחת ממאגרי קרן ויקימדיה משום שאין בה כל צורך, והשימוש היחיד שלה אם מישהו ישתמש בה בעתיד לא יהיה למטרה חיובית. אני צילמתי תמונות רבות של ידוענים למשל את תמונתו של גדעון לוי בפסטיבל לתיאטרון אחר בעכו (ראיתם אותו אי פעם כל כך מחייך ומאושר כמו שחייך אלי בעת שצלמתי את תמונתו לוויקיפדיה?), אבל תמיד ביקשתי את אישורו של הידוען תוך ציון העובדה שמטרת התמונה היא להעלאה לוויקיפדיה, אלא אם הוא הופיע על הבמה בסיטואציה שהוא ציפה בה להיות מצולם. מעולם לא ניגשתי לאדם ללא ידיעתו וצילמתי אותו בסתר.
ב-18 ביולי 2014, העליתי את התמונה לדיון מחיקה בויקישיתוף בדיון  Commons:Deletion_requests/File:2012_07_05_Yael_Abecassis.JPG

JCB יוצר Koen van Herp
ברישיון cc-by-sa-3.0
 לאחר שפתחתי את הדיון גיליתי שהתקיים כבר באפריל 2014, דיון מחיקה קצר על התמונה הזאת שהועלה על ידי אנונימי, ואז היא שרדה כי לא הייתה תמונה תחליפית. לאחר שעה ו-40 דקות, נכנס מפעיל מערכת  בוויקישיתוף הולנדי בשם Jcb (‏Johan Bos) סגר את הדיון (שבדרך כלל מתקיים במשך שבוע) עם הטענה: "nominated for the same reason three months ago and kept. No valid deletion reason. Commons is not censored." כלומר שהעליתי את הדיון באותה טענה כמו בדיון הקודם, וזאת לא סיבה מתאימה למחיקה.
 טענה זאת לא הייתה נכונה, כי עתה הייתה תמונה תחליפית מה עוד שציינתי את המדיניות של קרן ויקימדיה Resolution:Media about living people  והבקשה שלי תאמה את מדיניות הקרן. פניתי ל-Jcb בדף שיחתו  וביקשתי ממנו שיפתח מחדש את הדיון. תגובתו תוך סירוב לבקשתי הייתה פטרנליסטית, לא נעימה, צדקנית ומחנכת שהסבירה לי מה תפקידי כמתנדבת OTRS. ראיתי שאין עם מי לדבר, לכן פניתי ב-26 ביולי 2014 לבקשות מפעילים בוויקישיתוף בדף שנקרא " Commons:Administrators' noticeboard/User problems" וביקשתי ממפעילי מערכת שם שיפתחו את הדיון מחדש ראו כאן.
עופרה שטראוס ׁׁׁ(Ofra Strauss)
 צלם תום להט 
מקור שטראוס גרופ ברישיון cc-by-sa-3.0
בעקבות פנייתי התקיים דיון שנמשך יומיים שנושאו: "האם יש לפתוח את דיון המחיקה מחדש". בדיון זה התגלה Jcb במלוא תפארתו כשהוא מעלה טענות שאני מתנדבת OTRS לא מנוסה המאשרת תמונות שלא היה צריך לאשר, הוא תקף אותי אישית על יכולותיי. הוא גם טען שהוא יודע עברית ולכן הוא מבין מצוין מה נכתב בפניות. הוא גם אמר שהוא מתכוון לבדוק את האישורים שלי שנעשו בעבר (אני מתנדבת בתפקיד זה מאז ינואר 2013 וטיפלתי לפחות בכ-1,800 פניות מהציבור). לשמחתי הרבה הייתה שם תמיכה חזקה בטענותיי, ודיון המחיקה של התמונה נפתח מחדש ב-27 ביולי בערב. גם בדיון זה הייתה תמיכה רבה בטענותיי ובסופו של דבר ב-6 באוגוסט התמונה נמחקה.
חשבתי לעצמי שעכשיו "ותשקוט הארץ 40 שנה" אבל טעיתי. Jcb שחזר מחופשה ארוכה מלא מרץ החל בסוף חודש אוגוסט 2014 להעלות תמונות שונות שקיבלו אישור OTRS על ידי, לדיוני מחיקה. ניכר מהטענות שלו שלמרות טענותיו, הוא אינו מבין עברית. הוא הצליח להעלות 18 תמונות לדיוני מחיקה לפני שהצליחו לעצור אותו. פרוט של התמונות שהועלו לדיון נמצא כאן. תחשבו על כמה אישורים הוא היה צריך לעבור עד שהגיע לכאלה שיוכל אולי להעלות לדיון מחיקה. ועוד אומרים לי כל הזמן שאין מספיק מפעילי מערכת בוויקישיתוף. אז אם יש להם זמן לבזבז על בדיקה  מיותרת של מאות אישורים, כנראה שיש להם מספיק.
ג'יימס קמרון מחייך בעת קידום הסרט אווטאר.
 האם אתם חושבים שהיה מחייך לו היה נתקל ב-Jcb? .
 צילום: Natasha Baucas רישיון cc-by-sa-2.0
 אחד הדיונים העיקריים היה על תמונתה של עופרה שטראוס. התמונה נשלחה על ידי מנהל בכיר בחברת שטראוס גרופ. התמונה צולמה על ידי צלם מקצועי בשם תום להט על פי הזמנת קבוצת שטראוס. לדעת jcb זכויות היוצרים שייכות לצלם ולא למזמין. מעניין מה היה אומר לג'יימס קמרון אם למשל הוא היה מחליט לשלוח תמונות מהסרט אווטאר להעלאה לוויקישיתוף ברישיון חופשי: אולי: "הי מיסטר קמרון, אין לך זכויות על הסרט, אני רוצה את אישורו של המאייר הספציפי שאייר את האיור המסוים ועד אז התמונה תימחק"
תמונה אחת של אורן צור אפילו הספיקה להימחק, לא הייתי מודעת לדיון המחיקה, כי הוא לא טרח ליידע אותי על פתיחת הדיון למרות שהיה ראוי שיעשה זאת, בדיון המחיקה הוא טען שהאישור שלי אינו תקין. ברור לכל מי שמכיר את השתלשלות העניינים שלא היה כל קשר בין טיב האישורים שלי למה שהוא עשה. הוא רק רצה להעניש אותי על כי העזתי להתלונן עליו בבקשות מפעילים בוויקישיתוף, וכן כי הצלחתי להעביר החלטה בניגוד לדעתו. למזלי היו בוויקישיתוף מספיק אנשים בעלי הגיון שהבינו שאין ממש בטענותיו, וכל הדיונים נסגרו בהחלטה לשמור את התמונות והתמונה שנמחקה שוחזרה.
תמונתו של אורן צור שנמחקה ושוחזרה.
 צילום אביב אלמושלינו מקור אורן צור
ברישיון cc-by-sa-3.0
האם זה סוף הפרשה? אני מקווה שכן, אבל אצלו אי אפשר לדעת. המשעשע הוא שבאחד הדיונים על מחיקת התמונות ששלח הבמאי אלון גור אריה מסרטיו, נכנס/ה אחד/אחת הטרול/ית הידועים/ידועות כבובת קש בשם Carmel16 וכתב "Jcb know very well what to do". אז אם Jcb נזקק לעזרתו של טרול אינטרנט (ראו פוסט בנושא מה-9 באגוסטאז הוא באמת בבעיה.                                                    ואם בקמרון עסיקנן, אז כדאי קצת להיזכר

להשארת תגובות יש ללחוץ על כותרת הפוסט המתחילה במילים "הסיפור המוזר" כך תיכנסו לפוסט עצמו וייפתח להם לכם חלון להשארת תגובות. תודה


The Bizarre story that started with the picture of Yael Abecassis and continued with uploading 18 deletion requests of various pictures in Commons and ends with James Cameron

This is a summary of the post. Please use Google translate to read it all

On july 2014 I replaced Yael Abecassis's unflattering picture on Hebrew wikipedia and other  8 articles in various Wikipedias. What happened on Hebrew wikipedia see here.

Later I opened a deletion request on Commons of this picture, see here.  An administrator in Commons named Jcb closed the request after less than 2 hours although usually it takes about a week. I did not accept his decision and tried to convince him to revise his decision see here. His answer was very unpleasant. I asked for the help of other administrators, what happened there see here. Jcb was very angry with me and decided to prove that I am not an experienced OTRS volunteer. He opened 18 deletion requests of various pictures by claiming that the permission has to come from the photographer not for example from the director of a company. See Ofra Strauss picture here. By saying that he proved that he realy do not understand the law. 

I wonder what Jcb would say to James Cameron if for example Cameron will decide to send images from the movie Avatar to upload to Commons with free license: Maybe: "Hey Mr. Cameron, do you know that you have no rights to the film? I want the permission of the specific illustrator that illustrated each image. Until we get the permission, all the images that you sent will be deleted".`

11 תגובות:

 1. חנה, תודה רבה ששיתפת אותנו בסיפור. זה נדגים כמה העבודה שלך חשובה. המשיכי במאבקך, כולנו תומכים בך! Ovedc

  השבמחק
 2. חנה, כל הכבוד למלחמתך ב"חולי הנפש" שנאחזים בקוצו של יוד כדי להוכיח את צדקתם ולמרר לאחרים את החיים בקהילה הוירטואלית.

  השבמחק
 3. לחנה, מעניין איזה תהליכים נפשיים עוברים הטיפוסים האלה (כמו jcb) , שבאו לפעול בהתנדבות, להגן על זכויות יוצרים ועל כל איכויות הויקיפדיה, והופכים להיות "חבלנים" בשם "שמירת הכללים".

  השבמחק
 4. חנה, כל הכבוד על פועלך במיזמי ויקי. ניכר הרצון האמיתי והכן שלך לתרום.
  המשיכי כך!

  השבמחק
 5. תודה לכל המגיבים שמחזקים את ידי. באמת נדרש אורך רוח וסבלנות רבה ולעתים גם לקחת אוויר כדי להתנהל בוויקישיתוף. צריך לעשות שינוי רדיקלי שם. יש למפעילי המערכת שם יותר מידי כוח.

  השבמחק
 6. אולי כדאי להחיל דוח יעילות על מפעילים. כך בסוף חודש/שנה יראו באילו קטגוריות נעשו פעולות שלהם.
  כך ניתן בסוף תקופה לדעת מי באמת יעיל ומי מפרפר על ריק

  השבמחק
 7. אולי גבר לא יבין זאת - למה לאשה יפה מגיעה תמונה יפה ... מאוד אהבתי את האמרה הזאת

  השבמחק
 8. אהבתי שכששאלת אותו אם הוא מחתים עובר-ושב שהתבקש ללחוץ על כפתור המצלמה לחתום על טופס OTRS הוא ענה שכן. מדובר כנראה על מקרה מאד-מאד חמור של OCD...

  השבמחק
 9. כן :) וזה עוד מפעיל ב וויקישיתוף ממש עצוב

  קישור לוויקישיתוף -> https://commons.wikimedia.org/wiki/%D7%A2%D7%9E%D7%95%D7%93_%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99

  השבמחק
 10. חנה הלוחמת - עושה כבוד לוויקיפדיה העברית

  השבמחק
 11. חנה הלוחמת - עושה כבוד לוויקיפדיה בעברית

  השבמחק